5V-9V-12V Çıkışlı Güç Kaynağı

Elektronikle ilgilenen herkesin bildiği üzere bir proje yapılırken en önemli noktalardan biri de güç kısmıdır. Bazı elektronik elemanlar denetleyici veya pil tarafından sağlanan güç ile kullanılamayacak kadar güç çekebilir. Böyle durumlarda dışarıdan bir güç kaynağı bağlamanız gerekir. Bu yazımda yapılışı oldukça basit ve kullanışlı olan 3 çıkışlı (5V-9V-12V) bir güç kaynağının nasıl yapılacağını anlatacağım.

NOT: Maksimum akım değeri, her gerilim değeri için farklı olacaktır.

MALZEME LİSTESİ

1 x LM7805
1 x LM7809
1 x LM7812
1 x 12V Transformatör
1 x 4700μF Kondansatör (Devrede 35 Volt Kullanıldı)
3 x 1000 μF Kondansatör (Devrede 25 Volt Kullanıldı)
4 x 100nF Kondansatör
1 x 2A Köprü Diyot
4 x 2’li Klemens

Mazlemeleri her hangi bir elektronikçiden veya internetten rahatlıkla temin edebilirsiniz. Şimdi devreyi Proteus üzerinden hem anlatalım hem de simüle edelim:
*DAHA NET GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN RESME TIKLAYINIZ*

5_9_12v

NOT: Transformatörü şebekeye bağlamak için kabloyu giriş kısmına lehimlemenizi tavsiye ederim. Aksi halde krokodil de işinizi görecektir. Trafonun çıkışından yine aynı şekilde lehimlenmiş bir kablo ile veya krokodil ile alabilirsiniz. Devrenin PCB çizimi ve son hali en son verilecektir. Güç devrelerini sağlıklı kullanabilmeniz için PCB yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

  • Transformatör Çıkışı : Transformatör temel olarak AC işareti büyütmeye veya küçültmeye yarar. Bizim kullandığımız ise 220V olan şebeke elektriğini 12V’a indirecektir. Devamında işaret köprü diyota gelir.
  • Köprü Diyot Çıkışı : Köprü diyot AC işaretin negatif olan kısmını pozitif kısma getirir. Aynı zamanda işaret 4700μF kondansatör ile doğrultulur ve LM78xx regülatörüne gelir. Burada “xx” değeri çıkış gerilimini belirtir.
  • Regülatör Çıkışı : Girişine gelen sinyal ne olursa olsun çıkışa sabit bir gerilim verir. Fakat burada girişe gelen sinyalin çok fazla değişken olmaması gerekir. Çıkıştaki kapasitelerle de çıkıştaki parazitler ve değişiklikler önlenmiş olur.

 LM 78XX(LM78xx Datasheet)

LM78XX serisi endüstriyel anlamda da çok kullanılan voltaj regülatör entegreleridir. Biz devremizde 7805-09-12 entegrelerini kullandık. Kullanışlı olmasına rağmen üzerindeki güç kaybı oldukça fazladır. Örneğin bizim devremizde köprü diyot çıkışından yaklaşık olarak 15.5V gibi bir gerilim okunur. Örneğin LM7812 entegresi girişindeki 15.5V’u 12V’a düşürerek 3.5V gibi bir kayıba sebep olur. En fazla 1A çekilebildiğini göz önünde bulundurursak 3.5W gibi bir kayba neden olur. LM78xx serisi entegreler Watt başına 50°C ısınır ve maksimum 125 °C’ye kadar dayanıklıdır. Bu yüzden (Ben yapmamış olsam da) mutlaka soğutucu bir sistem kullanın. Aynı hesaplamayı LM7805 için yaparsak 1A için 10.5W gibi bir kayıp olacağını görürüz. Bu yüzden 5V kısmından fazla akım çekmemenizi öneririm.

PCB ÇİZİM(PDF)

PCB

 

PROTEUS DOSYALARI

Şematik

PCB

SON HALİ

5v9v12vpicpcbback

 

 

“5V-9V-12V Çıkışlı Güç Kaynağı” Hakkında 2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.