Arduino – RGB LED Kullanımı

Bu yazımızda RGB LED nedir, çeşitleri nelerdir ve Arduino ile nasıl kullanılır onu anlatacağız. RGB LED’in rengini sürekli değiştirip renk geçişini de bir potansiyometre ile ayarlayacağız.

Malzeme Listesi

 • 1 x Arduino (UNO veya MEG- Yazımızda Mega Kullandık)
 • 1 x RGB LED(Yazıda ortak anot kullanıldı)
 • 3 x 220Ω-1kΩ Direnç (Direnç değerleri aynı olmalıdır)
 • Jumper Kablo
 • 10k Potansiyometre

RGB LED NEDİR?

RGB LED kırmızı, yeşil ve mavi renklerini aynı anda verebilen ve bu sayede renklerin karışımı ile oluşan renkleri verebilen LED çeşididir. RGB kısaltması Red-Green-Blue yani Kırmızı-Yeşil-Maviyi temsil etmektedir. Renkli LCD ekranların pikselleri de RGB LED’lerdir. Yaptığımız projelerde LED’leri genellikle indikatör yani işaret olarak kullanıyoruz. RGB LED’ler ile tek bir LED kullanarak bir çok durumu farklı renklerle belirtebiliriz.

Genel anlamda iki çeşit RGB LED vardır:

 • Ortak Katot: RGB LED içerisinde bulunan 3 farklı renkteki LED’lerin (-) uçları ortaktır.
 • Ortak Anot: RGB LED içerisinde bulunan 3 farklı renkteki LED’lerin (+) uçları ortaktır.

Devre Şeması

Arduino ile RGB Kontrolü

RGB LED’lerin kontrolü oldukça basittir. Ortak katot RGB LED’din ortak ucu (en uzun bacak) toprağa bağlanırken diğer bacakları dirençle denetleyiciye bağlanır. Denetleyiciden PWM verilerek renk değerleri ayarlanır. Ortak anotta ise ortak uca enerji verilerek (5V) diğer bacakları dirençle denetleyiciye bağlanır. Yine aynı şekilde PWM ile sürülür. İki tip RGB LED kullanımındaki farklılık ise ortak katotta akım denetleyici pinlerinden dışarıya doğru iken ortak anotta akım denetleyici pinlerine doğru akar yani bir akım havuzu oluşturulmuş olur. Bu aslında denetleyici için çok sağlıklı olmasa da RGB LED’in akım değeri çok düşük olduğundan Arduino için sorun oluşturmamaktadır. Ayrıca ortak katotta R G B bacaklarına verilen PWM değerine göre parlaklık doğrusal olarak artarken ortak anotta tam tersi olur. Örneğin ortak katotta R G B bacaklarına %100 PWM (5V) uygulanması durumunda LED beyaz yanarken ortak anotta ise LED hiç yanmayacaktır. Burada her 3 bacağa da aynı değerde direnç bağlanması önemlidir. Aksi taktirde parlaklıklar faklı olacağı için renkte tutarsızlık olacaktır.

Arduino RGB LED Kodları:

Kodlar Arduino Mega için yazılmıştır. Uno kullanmanız durumunda  2. 3. ve 4. bacaklar yerine PWM özelliği olan bacakları kullanmanız gerekmektedir. (Örneğin 3. 5. ve 6. bacaklar). Devrede ortak anot kullanıldığı için setColor fonksiyonunun içerisinde girilen değerler 255’ten çıkartılmıştır. Ortak katot kullanmanız durumunda bu işlem gerekli değildir. setColor(r,g,b) foksiyonu girdilere göre renk oluşturmaktadır.

Bazı Hazır Renk Değerleri:

Siz de artık Arduino projelerinizde rahatlıkla RGB LED kullanabilirsiniz. Sorunuz olursa lütfen yorumlarda belirtin. RF modüller ile RGB LED kontrol ettiğimiz projemize buradan ulaşabilirsiniz.  İyi eğlenceler!!

“Arduino – RGB LED Kullanımı” Hakkında 1 Yorum

 1. Merhaba.
  Ben hobi amaçlı bir projede 50 adet 4 bacak ortak katodlu rgb ledi aynı anda arduino ile sürebilecek bir sistem kurmak istiyorum.
  Ancak nette 1 adet RGB LED sürme dışında tek bir paylaşım bulamadım.
  Serimi bağlamam gerekir?
  Paralelmi?
  Arduinonun 3 pinini kullanarak bu amacını nasıl gerçekleştirebilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.