L298 Motor Sürücü Entegresi Nasıl Çalışır?

L298 entegresi içerisinde 2 adet H-Köprüsü bulunduran, yüksek gerilim ve akım gerektiren durumlarda motor sürmek için üretilmiş, lojik olarak kontrol edilebilen motor sürücü entegresidir. Bu entegreyi incelememizin sebebi bir çok motor türünü kontrol etmemize yardımcı olmakla birlikte lojik kontrolü sayesinde mikrodenetleyiciler tarafından da kontrol edilebilmesidir. Aynı anda 2 adet DC motorun hem hızını hem de yönünü ayarlamamızı sağlayan bu entegre aynı zamanda step motor sürerken de bazı durumlarda gerçekten avantaj sağlar. Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim:

BLOK DİYAGRAMI

l298block

NOT:İçerisindeki 2 adet H köprüsü bu diyagramdan daha net anlaşılacaktır. Bu entegreyi devrede kullanırken Vss ve Vs bacaklarının 100nF’lık bir kapasiteyle toprağa bağlamayı unutmayınız.

PİN BAĞLANTILARI

l298pin

Bu inceleme Multiwatt15 kılıfı için yapılmıştır. Şimdi tek tek pinleri açıklayalım:

1 ve 15 : A ve B köprülerindeki akımı toprağa bir direnç çekerek kontrol etmek için kullanılır. Aksi bir durum yoksa direk toprağa bağlanabilir.

2 ve 3  : A köprüsünün çıkışlarıdır. Akım buraya doğru akar.

4 : Motorun besleme gerilimi buradan verilir. Toprağa 100nF bir kapasite ile bağlı olması gerekir. Maksimum 45-50 volt verilebilir.

5 ve 7: A köprüsünün girişleridir. Buradan lojik değerler verilerek motorun dönüş yönü ayarlanır.

6 ve 11: A ve B köprülerinin enable pinleridir. 5V verildiği taktirde köprü çalışacaktır. Bununla birlikte motora PWM uygulamak için bu bacağa PWM sinyali gönderilir.

8: Toprak

9: Lojik besleme bacağıdır. 5V verilmelidir. 100nF’lık bir kapasite ile toprağa bağlanmalıdır.

10 ve 12: B köprüsünün girişleridir.

13 ve 14: B köprüsünün çıkışlarıdır.

NOT: Bu entegre maksimum 2 Amper akım çekebilir. Daha ayrıntılı bilgi için datasheet’i incelenmelidir (L298 Dahatsheet)

Multiwatt15 kılıfı breadboard için uyumlu değildir. Bu yüzden hazır kit almanızı ya da kendiniz PCB ya da delikli karta yapmanızı öneririz.

Delikli Karta Yapılmış Örnek Devre

Entegrenin kullanım güvenliği açısından devreye diyot eklenmesinde fayda vardır. Karta yapılan devrede aşağıdaki şematik göz önünde bulundurulmuştur.

l289end

delikli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.