LM317 – LM337 Regülatör Entegreleri Nasıl Kullanılır?

LM317 ve LM337 entegreleri ayarlanabilir çıkış gerilimi elde etmek için kullanılan regülatör entegreleridir. ±1.25 ve ±37 volt aralığında çıkış verebilirler. Fazladan bir direnç ve potansiyometre kullanılarak çıkış gerilimi ayarlanabilir. Akım koruma ve termal kapatma özellikleri mevcuttur. LM317 pozitif, LM337 ise negatif gerilim için kullanılır. Ayarlanabilir güç kaynağı yapımında oldukça sık kullanılırlar. Çok fazla kullanım yöntemi mevcuttur. Sabit bir gerilim kaynağı veya akım kaynağı olarak da kullanılabilirler. Maksimum çekilebilen akım değeri 1.5A kadardır. Bu yazımızda sadece ayarlanabilir olarak kullanıldığı topoloji anlatılacaktır. Referans tasarımlar datasheet’ten alınmıştır. Datasheet’lere buradan ulaşabilirsiniz  => LM317   LM337

İki entegrenin devre topolojileri birbirine benzer yapıdadır.

LM317 Devre Topolojisi

 

 

  • R1 ve R2 çıkış geriliminin ayarlanması için kullanılır. R1 değeri sabit 240Ω olarak verilmiştir. R2 ise potansiyometredir. Potansiyometrenin değeri ise istenen maksimum çıkış gerilimine göre belirlenir.  VO = VREF (1 + R2 / R1) + (IADJ × R2) hesabına göre R2 değeri seçilmelidir. Burada IADJ=50 μA olarak alınabilir. VREF ise her durumda 1.25V olacaktır. Bu aynı zamanda en düşük çıkış değeridir. Eğer potansiyometre hesaplanan maksimum değerden daha büyük seçilirse çıkış en fazla giriş gerilimi kadar olacaktır. Örneğin 5kΩ potansiyometre ile maksimum çıkış gerilimine ulaştığınız bir devrede 10kΩ kullanmanız durumunda çıkış yine aynı olacaktır (Giriş değeri arttırılmadığı sürece.). Bununla birlikte çıkış gerilimi ayarlarken sıkıntı yaşanması olasıdır. 5kΩ’luk bir potansiyometre ile daha hassas bir ayarlama yaparsınız.
  • CADJ çıkıştaki dalgalılığı azaltır. Opsiyoneldir.
  • D2 ise CADJ kullanılması durumunda kullanılmalıdır. Kapasitenin entegrenin çıkışına boşalmasını engeller.
  • Ci filtre görevi görmektedir.
  • Co çıkıştaki geçici tepkiyi (Transient rsponse) azaltmak için kullanılır. Çıkış gerilimi değiştirildiğinde stabil duruma geçene kadar bir süre dalgalılık gösterir. Bu dalgalılığı azaltmak için kullanılır.
  • D1, D2 diyotu ile aynı görevi görmektedir. Co’ın kullanılması durumunda kullanılmalıdır.

LM337 Devre Topolojisi

Devre topolojisi LM317 ile neredeyse aynıdır. Sadece girişler negatif olarak verilmiştir ve çıkışı da negatiftir. Devrede kullanılan elemanların görevleri LM317 ile aynıdır. Tek farklılık R1 direncinin 120Ω olmasıdır. Ayrıca Cadj ve D2 datasheet’te verilmemiştir. Ama kullanılmasında bir sıkıntı olmayacaktır. Sadece tasarım sırasında yönlerine dikkat edilmesi gerekir.

“LM317 – LM337 Regülatör Entegreleri Nasıl Kullanılır?” Hakkında 1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.