MSP430 – #0 Code Composer Studio (Resimli Anlatım)

Diğer MSP430 Yazılarımız için Buraya Tıklayabilirsiniz

Eğer daha önce Arduino-Atmega dışında bir mikrodenetleyici ile çalışmadıysanız CCS ilk başta size biraz karmaşık görünebilir. CCS’i TI’ın kendi sitesinden veya başka bir kaynaktan indirebilirsiniz. Kurulumu oldukça basit. Kurulum aşamasında MSP430’a ait bütün eklentileri indirmenizi tavsiye ederim. Kurulum sırasında eğer varsa anti-virüsü mutlaka kapatın. Kurulum bittikten sonra CCS’i çalıştırın. Karşınıza Resource Explorere ve App Center çıkacak. Burada şimdilik App Center ile işimiz yok fakat isterseniz Resource Explorer’dan MSP430 örneklerine ulaşabilirsiniz. Yeni proje açmak için sırası ile aşağıdaki talimatları izleyin:

  1. File>New>CCS Project
  2. Açılan pencerede MSP430g2553’ü seçin. Kendinize isterseniz çalışmalarınızı düzenli saklamak için bir workspace klasörü seçin. Projenize isim verin.
  3. MSP430 Launchpad’i bilgisayara bağlayın. Aygıt kurulumunun bitmesini bekleyin. Devamında CCS’te sol üst köşedeki böceğe tıklayın.
  4. Eğer hata aldıysanız MSP430’u başka bir USB portuna takmayı deneyin. Yine çalışmazsa CCS’i tekrar yüklemeniz gerekebilir. (Umarım gerekmez). Devamında karşımıza şöyle bir ekran gelecek. Şu an kodumuz derlendi ye çalıştırılmayı bekliyor. Bu arada  “#include <MSP430.h>” yazan yeri “#include <MSP430g2553.h>” olarak değiştirebilirsiniz.
  5. Şimdi Debug kontrol butonlarından kodumuzu nasıl çalıştırdığımıza bakalım. Başka bir deyişle nasıl “Run” edildiğine. Önce play butonuna basarak kodumuzu çalıştıracağız. Daha sonra pause yapıp debug yapacağız.
  6. Kodun içerisinde bir şey olmadığı için Start’a bastıktan bir etki göremiyoruz. Devamında pause’a basalım.

Gördüğünüz gibi kullanımı oldukça basit. Eğer daha önce Eclipse ile çalıştıysanız debug kısmı size tanıdık gelecektir. Standart C’de olduğu gibi burada da breakpointler koyup kodumuzu takip edebiliyoruz. Ama donanımla çalıştığmız için bazı şeyleri kontrolümüz zor oluyor. Kod yükleme ve derleme sırasında problem olursa kartı çıkarıp tekrar bağlayın. Bazen yükleme süresi uzun oluyor sabırlı olmanız gerek. Bu dersimizden sonra artık kod yazmaya başlayacağız. Bir sonraki dersimiz  => MSP430 – Clock Ayarları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.