PWM Nedir? Ne İşe Yarar?

PWM(Pulse Width Modulation-Darbe Genlik Modülasyonu):

PWM tekniği, iki durumlu dijital sinyalleri kullanarak analog bir ortalama değer oluşturmaya yarar. Üretilen bir kare dalgada ON-OFF süreleri ayarlanarak sisteme verilen güç ayarlanabilir. PWM analog olarak elde edilebileceği gibi mikrodenetleyiciler üzerinden de elde edilebilir. Biz projelerimizde genel olarak denetleyiciler üzerinden PWM sinyalini elde edeceğiz.

PWM sinyali anahtarlama ile elde edilir. Burada önemli olan iki kavram vardır. Bunlar frekans ve duty cycle(görev döngüsü)dır.

Duty Cycle: Sinyalin ON süresinin sabit T periyoduna oranıdır. Yüzde olarak ifade edilebilir ve her zaman 0-1 arası bir değer alır. Bir PWM sinyalinin ortalama değeri, duty cycle ile doğru orantılıdır ve D * Vmax + (1-D) * Vmin olarak bulunur.

dutyclcle

Frekans: PWM frekansı sürülecek elemana göre özenle seçilmelidir. Transformatör, DC motor gibi elemanlar anahtarlanırken frekansın insan kulağının duyma frekansları olan 20Hz-20kHz dışında seçilmesi gerekir. Aksi taktirde devre çalışırken rahatsız edici sesler çıkarabilir. DC motorlarda frekans arttıkça tork azalır. Bu durumda tork ile gürültü arasında uygun bir seçim yapmak gerekir. Anahtarlamalı güç kaynaklarında frekans bobin değerlerini küçültürken anahtarlama kayıplarını artırır bu yüzden yine burada da frekans konusunda uygun bir seçim yapmak gerekir. LED aydınlatmada ışığın parlaklığı PWM ile ayarlanabilir. Burada frekansın düşük olması durumunda ışık flicker (titreşim) yapabilir. Denetleyiciler üzerinden zaman bölücülerle bu frekans ayarlanabilir. Grafikte aynı Duty Cycle’a sahip frekansları farklı olan iki sinyal karşılaştırılmıştır.

 freq

Son olarak söyleyebiliriz ki PWM basit bir şekilde bize güç kontrolü sağlamaktadır. Haberleşme sistemlerinde, güç kaynaklarında, güç aktarım devrelerinde, sinyal yükselticilerde ve bunun gibi bir çok yerde kullanılır. Kullanım alanı geniş olduğundan bilinmesi gereken bir tekniktir.

“PWM Nedir? Ne İşe Yarar?” Hakkında 6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.